XI EDYCJA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI REHA FOR THE BLIND IN POLAND.
W dniach 2 - 3 grudnia 2013 roku w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki miała miejsce XI EDYCJA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI REHA FOR THE BLIND IN POLAND.
Jej temat przewodni brzmiał: „Wykształcenie najlepszym antidotum na dyskryminację niewidomych”.
W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyła delegacja uczniów i słuchaczy z naszej szkoły wraz pedagogiem szkolnym. Długo będą wspominali ten niezwykły wyjazd.
Konferencja REHA jest bowiem największym wydarzeniem tego rodzaju na świecie. Stanowi świetną okazję, by poznać problemy niewidomych i słabowidzących, świata dotyku i dźwięku, nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego oraz metod, które mogą zniwelować skutki inwalidztwa wzroku.
Warto dodać, że w konferencji wzięli udział goście z kraju i zagranicy, a partnerem konferencji była elitarna grupa instytucji i osób, które wspierają starania o ŚWIAT OTWARTY DLA NIEWIDOMYCH.
Honorowy patronat nad Konferencją objęła Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP.
Warszawskiej konferencji towarzyszyło szereg imprez towarzyszących i przedsięwzięć, tj.
- Manifestacja pod hasłem : „My nie widzimy nic, a Wy –czy widzicie nas?”,
- Panele tematyczne,
- Międzynarodowa wystawa sprzętu rehabilitacyjnego i oprogramowania,
- Interesująca popularnonaukowa sesja merytoryczna,
- Pokaz filmów z audiodeskrypcją,
- Gabinet Dźwięku i Dotyku,
- „ Szlifiernia talentów” – konkurs artystyczny dla młodzieży,
- Konkurs Idol 2013 dla urzędów, placówek oświatowych, mediów, wystawców oraz przedstawicieli naszego środowiska i jego przyjaciół,
- Turnieje sportowe w dyscyplinach, w których wzrok nie jest nieodzowny: ping – pong, strzelectwo laserowe, szachy, reversi,
- Bezpłatne porady okulistyczne, biznesowe i prawne,
- Spotkanie z Mikołajem rozdającym prezenty,
- Występ Natalii Niemen.
Uczestnicy konferencji mieli więc czas bardzo dobrze zagospodarowany. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, poznali interesujących ludzi, ale i rówieśników.
Poza programem konferencyjnym – korzystając z obecności w stolicy - odbyli spacer po warszawskiej Starówce oraz zwiedzili Muzeum Techniki.
Tam z zainteresowaniem obejrzeli m.in. w laboratorium fizycznym proste doświadczenia ułatwiające zrozumienie fizyki, tj. Rura Galileusza, Koło Maxwella, Anaglify.
Dwudniowy wyjazd do Warszawy dowiódł, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdobytą wiedzą, wrażeniami i obserwacjami będą się mogli podzielić z rówieśnikami.
Choć wrócili do domu bardzo zmęczeni, długo będą wspominali pobyt w stolicy.
mgr Teresa Gacek