Żyj tak, aby znajomym twoim zrobiło się nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 r. w Łodzi, zmarł 27grudni 1953r. w Zakopanem. ?Słowami w serca, sercem w słowa - Julian Tuwim Poeta, czarodziej słowa.
Polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy kabaretowych, librett operetkowych i tekstów piosenek. Był jednym z najpłodniejszych poetów okresu międzywojennego. Skamandryta, towarzysz Wierzyńskiego, Lechonia, Słonimskiego i Iwaszkiewicza.
Współautor i redaktor pism literackich i satyrycznych.
Jego wrodzoną pasją były języki obce, tłumaczył poezje rosyjskie, francuskie, niemieckie oraz łacińskie. Pisał z pasją i ze swadą. Adresatami jego utworów były zarówno dzieci, jak i dorośli. Potrafił wzruszyć i ukąsić.
Jako pisarz Tuwim używał ponad 40 pseudonimów m.in. Tuvim, Wim, Oldlen, SchyzioFrenik, Roch Pekiński.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima – głosi tekst przyjętej 7 grudnia 2012 r. uchwały.
6 stycznia 2013 r. oficjalnie rozpoczął się Rok Tuwima. Tego dnia, ale sto lat temu, w Kurierze Warszawskim ukazał się debiutancki wiersz poety "Prośba". 27 grudnia 2013 roku minie 60. rocznica śmierci poety.
Rocznice te stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia, choć ostatnie lata to twórczość raczej socrealistyczna.
Z tej okazji młodzież naszej szkoły w inscenizacji pt.”Zwariowany alfabet”, przybliżyła życie i twórczość tego poety.
Tuwim mawiał „Żyj tak, aby znajomym twoim zrobiło się nudno, gdy umrzesz.” I tego się trzymajmy, bo „Lokomotywy” czy „Słonia Trąbalskiego” zapomnieć się po prostu nie da.
Krystyna Krzyżowska