Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

45 potencjalnych dawców dołączyło do bazy DKMS

Siedem lat naszej współpracy z fundacją DKMS z Warszawy. Siedem akcji rejestracji zorganizowanych w Medyku. 402 potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku, którzy dzięki nam zadeklarowali chęć gotowości niesienia pomocy chorym na nowotwory krwi. Patrząc na statystyki, można by rzec, że to już taka nasza medykowa tradycja.

Obraz:

Organizując akcję rejestracji w szkole, edukujemy i pokazujemy jak w prosty sposób można uratować życie drugiemu człowiekowi. Taka edukacja jest ważna, ponieważ wiele osób nie decyduje się na ten krok z obawy, że ratując komuś życie, narażają własne zdrowie. Nie wiedzą o tym, że krew i szpik kostny regenerują się w krótkim czasie i zostanie dawcą tak naprawdę nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Pomagamy więc podjąć potencjalnym dawcom świadomą decyzję o rejestracji. Statystycznie szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynoszą 1: 20 000. Dlatego trzeba zarejestrować jak najwięcej osób, by znaleźć Dawcę. Dla nas to trochę dodatkowej pracy, a dla chorych - SZANSA NA ŻYCIE!

Podczas tegorocznej akcji, nasi wolontariusze jak zawsze wypełniali dokumentację, sprawdzali ewentualne przeciwskazania, instruowali w jaki sposób pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzków oraz rozwiewali wątpliwości potencjalnych dawców. Na koniec odesłali do warszawskiej fundacji DKMS paczkę z cennym materiałem genetycznym kolejnych 45 osób.

Każda pomoc jest ważna i wartościowa. Szczególnie taka, gdzie stawką jest ludzkie życie. Dlatego nadal będziemy angażować się w działania, dzięki którym podarujemy więcej szans na życie chorym na nowotwory krwi.

Sabina Wencel


Powrót do listy aktualności