Światowy Dzień Walki z Depresją
Dnia 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją i tak jak co roku nie zapomnieliśmy o tym ważnym dniu i o edukacji prozdrowotnej w tym temacie.
W związku z tym, zorganizowano w Medyku „Tydzień z depresją”, w trakcie którego poruszane są tematy związane z depresją nastoletnią, często nie rozpoznawalną, gdyż problem związany jest z tym, że nastolatki inaczej reagują niż osoby dorosłe.
Poprzez tą akcję chcemy zwiększyć czujność młodzieży w stosunku do samych siebie ale także i do kolegów, koleżanek!!!
Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, który wymaga pomocy specjalisty.
W ramach tygodnia z depresją odbywają się:
1. Prezentacja podczas której omawiany jest problem depresji, jej objawy, przyczyny, oraz depresja jako zaburzenie psychiczne i choroba społeczna.
2. Projekcja filmu „Znikające dzieci – nastoletnia depresja” , który został przygotowany w ramach kampanii społecznej „forum przeciw depresji”.
3. Zapoznanie i przekazanie młodzieży poradnika „Nastoletnia depresja – poradnik dla młodzieży”, który opracowany został również w ramach kampanii „forum przeciw depresji”
nastoletnia-depresja-poradnik-dla-mlodziezy.pdf
4. Depresja – quiz międzyklasowy.
Całą akcję zakończymy poruszeniem tematu depresji w sporcie i posłuchaniem poruszającego wywiadu wybitnego polskiego lekkoatlety Marka Plawgo, który zmagał się z depresją i jednocześnie stał się ambasadorem kampanii „ Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.
Pamietajmy!
Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, z czego 15% chorujących na nią popełnia samobójstwa a nawet do 60% ma myśli samobójcze. Badania mówią, że codziennie z powodu depresji umiera 3800 osób, co 40s ktoś odbiera sobie życie.
BĄDŹ CZUJNY, REAGUJ, NIE DAJ SIĘ!
Patrycja Kleszno