Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Byliśmy w Elektrowni Opole

8 czerwca klasa IIa uczestniczyła w Dniach Otwartych w Elektrowni Opole. Pod kierunkiem sympatycznych pracowników tego ogromnego zakładu odbyliśmy dwugodzinne zwiedzanie tego ciekawego miejsca, do którego na co dzień osoby postronne nie mają dostępu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy jednak od obejrzenia prezentacji przedstawiającej poszczególne części elektrowni oraz obrazującej procesy przebiegające podczas produkcji energii. Osoby zwiedzające mogły zadawać pytania i zweryfikować swoje teoretyczne wyobrażenia na ten temat. Następnie, uzbrojeni w kaski ochronne oraz zatyczki przeciw hałasowi wyruszyliśmy na teren zakładu, aby w praktyce zobaczyć to, o czym mowa była w prezentacji. Widzieliśmy monumentalne kominy chłodzące i zwiedziliśmy jeden z czterech bloków energetycznych. Obejrzeliśmy maszynownię oraz serce elektrowni – generator. Byliśmy także na tarasie widokowym znajdującym się na szczycie bloku – na wysokości 96 metrów, skąd rozpościera się piękna panorama samej elektrowni oraz okolicy. Widok niejednemu z nas zapierał dech w piersiach. Ekologiczne aspekty elektrowni to  ogromne elektrofiltry, których skuteczność sięga 99. 8% oczyszczania spalin z pyłów.  Elektrownia produkuje energię nie tylko spalając węgiel kamienny i brunatny, ale także biomasę, dzięki czemu ogranicza degradację środowiska naturalnego.

Ciekawym miejscem jest także centralna nastawnia, gdzie obserwowaliśmy pracę osób nadzorujących procesy produkcyjne.

Wizyta w elektrowni pozwoliła obserwować na własne oczy proces powstawania energii. Jest to świetne uzupełnienie teoretycznej wiedzy uzyskanej wcześniej na zajęciach z przedmiotów: człowiek w środowisku, geografia i fizyka.

Tekst i zdjęcia: Paweł Bochenek

Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:


Powrót do listy aktualności