Tu nie zawsze była szkoła...
Każda szkoła ma swoją historię. Jej lokum, kadra, uczniowie, opowieści z nią związane.... Czasem nawet lokalne legendy i, jak to się dziś określa „pijar”, stanowią o tradycji szkoły, jej wizerunku odbieranym przez otoczenie.
25 listopada 2019 r. pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej p. Marcin Husak, historyk, pasjonat wszystkiego, co się wiąże z Prudnikiem przybliżył uczniom naszej Szkoły dzieje słynnych willi Samuela Fränkla i Maxa Pinkusa, twórców sporej części infrastruktury Prudnika i jego przemysłowej potęgi opartej na przetwórstwie bawełny.
Te budowle, w jednej z nich znajduje się nasza Szkoła czyli Zespół Szkół Medycznych im. Janusza Korczaka, to miejsca, w które nie tylko były świadectwem zamożności i bogactwa, ale także pasji kolekcjonerskich i pragnienia uczestnictwa w kulturze wysokiej. To tutaj znajdowały się zbiory chińskiej porcelany, kultowych judaiców, broni tureckiej, pamiątkek po europejskich głowach koronowanych oraz słynna biblioteka śląska Maxa Pinkusa, której zawartość stanowiły rękopisy i pierwsze wydania dzieł publikowanych na Śląsku.
Opowiedziana ze swadą historia prudnickich willi, okraszona ciekawostkami i anegdotami, dotyczącymi miejsc i ludzi (nie byle jakich, bo chodzi o literatów, noblistów, arystokratów i przemysłowców), goszczonych przez właścicieli połowy Prudnika, zainteresowała młodzież, dla której kontakt z historią lokalną jest na co dzień raczej sporadyczny, o ile w ogóle zaistnieje. W gawędach p. Marcina Husaka mogli odnaleźć echa kroków Hauptmanna czy Blocha, cienie rycin zdobiących biblioteczne silesiana czy odgłosy oręża wytwarzanego w XVII wiecznej Turcji.
Mamy nadzieję, że historia prudnickich budowli nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a tajemnice, które je otaczają wyjdą na jaw.
Tekst: Krystyna Krzyżowska
Zdjęcia: Paweł Bochenek