Szkoła pamięta
W roku ważnych dla naszego kraju jubileuszy: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego oraz 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego społeczność uczniowska Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku zadbała o uczczenie ww. rocznic.
Już podczas apelu inaugurującego nowy rok szkolny 2019/2020 w montażu słowno – muzycznym przypomniano te wydarzenia i bohaterów biorących w nich udział. Odbyły się pogadanki tematyczne podczas lekcji historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz w czasie godzin wychowawczych.
Uczniowie i słuchacze naszej szkoły przyłączyli się do akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.
Przeprowadzono następujące działania:
- We wszystkich klasach technikum przeprowadzono pogadanki na temat bohaterów narodowych, którzy oddali życie za ojczyznę, a także tych, którzy jeszcze żyją. Uczniowie wyrażali w nich swój głęboki szacunek i podziw dla tych bohaterów. Wymieniali nazwiska: Aleksego Dawidowskiego, Tadeusza Komorowskiego, Witolda Pileckiego, Ireny Sendlerowej, Jana Bytnara, Mariana Rajewskiego, Wojciecha Korfantego. Autorzy prac akcentowali bohaterstwo i poświecenie, które dało tym ludziom miejsce w historii naszej Ojczyzny.
- Wykonano gazetki tematyczne poświęcone:
- lokalnemu miejscu pamięci narodowej – byłemu Obozowi Jenieckiemu w Łambinowicach. Przybliżono młodzieży historię i znaczenie tego miejsca w dziejach regionu i kraju.
- nauczycielom i pracownikom administracyjnym naszej szkoły, którzy już nie żyją. Uczczono ich pamięć.
- Młodzież wraz z opiekunami odwiedziła cmentarz żydowski Kirkut w Prudniku, poznała historię tej nekropolii. Zatrzymała się przy grobach rodzin Frankel i Pinkus – prudnickich fabrykantów, byłych właścicieli budynku, w którym mieści się szkoła.
- Druga grupa wraz z księdzem - katechetą była na cmentarzu komunalnym w Prudniku i odwiedziła groby byłych pracowników szkoły oraz wybitnych i zasłużonych dla miasta postaci.
Krystyna Sikora