Poznajemy nową technikę terapii zajęciowej – tkactwo.
Tkactwo – dział przemysłu włókienniczego i rzemiosła artystycznego zajmującego się wytwarzaniem tkanin. Jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka znalazło zastosowanie też w terapii zajęciowej. Tkactwo jako technika manualna, jest bardzo lubianą i chętnie stosowaną przez terapeutów zajęciowych podczas zajęć terapeutycznych z podopiecznymi.
Dlaczego? O tym dowiedziały się słuchaczki kierunku terapii zajęciowej na zajęciach praktycznych, które odbyły się w Izbie Tradycji Tkackich Prudnickiego Muzeum.
Tkactwo jest przede wszystkim bezpiecznym zajęciem dla wszystkich osób z szerokim spektrum schorzeń od dzieci do seniorów. Pozwala ćwiczyć różnicowanie, zapamiętywanie i odtwarzanie wzorów.
Tkactwo usprawnia manualnie, angażuje głównie dłonie, służy ich usprawnianiu i niweluje napięcie mięśniowe. Oprócz tego jak każda działalność artystyczna stwarza możliwość swobodnej ekspresji, wyrażania siebie poprzez swoje działo.
Podczas zajęć słuchaczki uczyły się tkania na ramie a efektem finalnym tej nauki były bransoletki, breloczki, zakładki do książek i makatki.
Po tych zajęciach już wiedziały, że tkactwo jest super terapią.
Małgorzata Nakonieczna