Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

WYPRAWA DO OPOLSKIEGO „ HELIOSA” NA FILM „UTOYA, 22 LIPCA”

Grupa 50 uczniów i słuchaczy z naszej szkoły (kl. I a, III a oraz przedstawiciele innych klas) wraz z opiekunkami – Sylwią Rolle i Krystyną Sikorą – uczestniczyło 26 listopadabr. w wycieczce do Opola, której celem było obejrzenie w opolskim „Heliosie” - w ramach Kina na Temat - premierowego dramatu norweskiego w reżyserii Erica Poppe pt. „Utoya, 22lipca”.

Fabuła filmu została oparta na wydarzeniach sprzed 7 lat, mających miejsce na norweskiej wyspie Utoya właśnie 22lipca. Pełen emocji obraz na pewno na długo pozostanie w pamięci widzów. Po projekcji odbyła się dyskusja na jego temat  z udziałem psychologów. Jej motywem przewodnim była  kwestia kary  dla sprawcy masakry -   A. Breivika. Młodzi widzowie wypowiadali się na temat czynu Breivika, śmierci niewinnych, młodych ludzi i okaleczenia psychicznego świadków bezprecedensowego zdarzenia, jakie miało miejsce na tej wyspie.

Film budził ogromne emocje wśród naszych uczniów. Oto niektóre wypowiedzi:

„Reżyser E. Poppe w swoim  filmie „Utoya, 22 lipca” praktycznie uderzał widza w twarz swoim realizmem. Długie ujęcia pozwalały się wczuć w klimat i napięcie podczas kolejnych scen (…)To nie był film, podczas którego jesteśmy spokojni, bo wiemy, że to fikcja. Ciężko zrozumieć, że coś takiego mogło się wydarzyć…”(Julia)

„(…) dużo myślałam nad tym, co ja bym zrobiła w takiej sytuacji, jak bym postąpiła, gdzie bym poszła…(…)Człowiek  w takim momencie uświadamia sobie, jak mało czasu poświęcił rodzinie, że nie wypowiedział jakichś istotnych słów..” (Kasia)

„Dzięki temu filmowi możemy zauważyć kolejny raz -  do czego jest zdolny ludzki umysł (czyn Breivika)”  (Piotr)

„Film uzmysłowił mi , jak kruche jest ludzkie życie. Nawet w najbezpieczniejszych miejscach może dojść do tragedii, do masakry, jak na wyspie  Utoya” (Martyna)

„ Obejrzany film wywołał u mnie szok, bo uświadomiłam sobie, że w chwili zagrożenia taką sytuacją także my możemy być bezbronni, bo służby porządkowe (policja, straż) mogą  nas– tak jak na filmie –  zawieść…” (Jesika)

Wyjazd do kina był dla młodzieży ogromnym przeżyciem i niecodzienną lekcją z człowieczeństwa….

Krystyna Sikora  

Obraz:


Powrót do listy aktualności