Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Poezja znad Małej Panwi

Taki tytuł nosił drugi - w 2018 roku - koncert poezji śpiewanej, z jakim przyjechał do naszej szkoły Pan Józef Kotyś – lider zespołu „Kotyś Device”.

Lutowy koncert był poświęcony poezji pochodzącego z naszego regionu romantycznego poety Josepha von Eichendorffa.

Listopadowy występ składał się z piosenek inspirowanych tekstami wymienionego wcześniej autora, ale także Georga Hauptstocka, Józefa Czechowicza oraz naszego gościa.

Piękne, liryczne teksty i ciekawa muzyka skłaniały do refleksji nad życiem, różnymi jego aspektami, nad otaczającą nas przyrodą, wreszcie nad trudną historią naszego regionu.

Tytułowa Mała Panew pojawiła się w kilku piosenkach. Wraz z położonymi wzdłuż niej miejscowościami stanowią urokliwy zakątek naszej „małej Ojczyzny”. To tam odbywają się znane spływy kajakowe, będące niemałą atrakcją turystyczną. Aż się prosi, by odwiedzić to miejsce…

Przeżycia artystyczne i estetyczne, jakich dostarczył nasz gość swoim koncertem, na pewno pozostaną na długo w pamięci.

W jubileuszowym roku naszego kraju poświęciliśmy więc czas także naszej „małej Ojczyźnie”, uwiecznianej w lirykach mieszkających tu poetów – dawnych i współczesnych.

Poezja śpiewana nie jest popularna wśród młodzieży. Koncert stanowił alternatywę dla słuchanej przez nią muzyki. Czy polubią ten gatunek? Czas pokaże.

Jesteśmy wdzięczni Panu Józefowi Kotysiowi za przyjazd i sprawienie nam prawdziwej uczty duchowej.

Krystyna Sikora


Powrót do listy aktualności