Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Terapeutyczna moc dotyku

Dotyk i fizyczna bliskość dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na prawidłowy rozwój emocjonalny. Dzieje się tak, m.in. dlatego, że w chwili narodzin zmysł dotyku jest już dobrze rozwinięty i są to doznania znane dziecku z okresu życia płodowego. Jednym ze sposobów, dzięki którym możemy korzystnie wpłynąć na rozwój dziecka, jest noszenie niemowląt w chustach. O terapeutycznej mocy dotyku i zaletach noszenia niemowląt w chustach mówiła położna, pani Aleksandra Osińska, podczas zajęć warsztatowych, które przeprowadziła dla opiekunek dziecięcych pierwszego roku.

Okazuje się, że niemowlęta noszone w chustach doświadczają szeregu pozytywnych bodźców, których nie mają możliwości poznać dzieci pozostające długo w pozycji leżącej. Co więcej, stymulacja skóry ma bardzo dobry wpływ na układ immunologiczny, neurologiczny i hormonalny dziecka. Nie od dziś wiadomo też, że wcześniaki poddawane ”kangurowaniu”, czyli kontaktowi „skóra do skóry”, w krótkim czasie nadrabiają braki związane z przedwczesnymi narodzinami. Z kolei niemowlęta pozbawiane we wczesnym etapie życia  troskliwego dotyku opiekunów wykazują  spore deficyty emocjonalne oraz  fizjologiczne objawy związane z brakiem więzi i stymulacji dotykiem. Chustonoszenie to sposób znany od wieków, w bardzo wielu kulturach.  Badania dowodzą, że europejskie niemowlęta płaczą częściej niż dzieci w krajach, w których noszone są w chustach przez wiele godzin dziennie.

Podczas warsztatów z położną przyszłe opiekunki dziecięce poznały nie tylko zalety noszenia w chustach, ale także nauczyły się wiązać chusty tak, aby było to bezpieczne i przyjemne dla maluszka.

Sabina Wencel

 


Powrót do listy aktualności