Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Mamy to! W pierwszej pomocy jesteśmy najlepsi w województwie !!!

To musiał być szczęśliwy dzień! Losowanie numerów drużyn - mamy ostatni, 14-ty. Ale to nic, przecież "ostatni będą pierwszymi" - od razu stwierdza Kamila. Za chwilę, na szkolnym korytarzu szkoły medycznej w Brzegu, Andzia znajduje grosik. To "na szczęście"- mówi i pieczołowicie przechowuje go w kieszeni przez cały czas trwania zawodów. Jednak to nie szczęście czy przypadek tak naprawdę zdecydowały o naszym sukcesie, a wiele godzin ćwiczeń, ciągle aktualizowanie wiedzy i doskonalenie umiejętności w różnych warunkach przełożyły się na wyniki zawodów.

14 drużyn ze szkół średnich województwa, 40 pytań testowych i 6 konkurencji praktycznych. Wymagające jury i kilka godzin zmagań z symulowanymi przypadkami. Zdrowy duch rywalizacji i próby odnalezienia się w niecodziennych, trudnych sytuacjach. Tak wyglądały III Wojewódzkie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. Nasze zawodniczki w składzie: Zuzia Dudek, Paulina Stoedter, Angelika Pach i Kamila Chmarny, udowodniły swoją ogromną wiedzę oraz to, że nawet pod presją czasu i stresu potrafią zachować "zimną krew" i wykonać to, co w danej chwili jest dla poszkodowanych najważniejsze. Podczas turnieju nasze dziewczyny "uratowały" m. in. zakrztuszone niemowlę, osobę podtrutą środkami chemicznymi, wyciągnęły i zaopatrzyły pracownika, który wpadł do studzienki kanalizacyjnej, zabezpieczyły amputowany urazowo palec, wykonały czynności niezbędne pdczas wystąpienia objawów zawału mięśnia sercowego czy napadu padaczkowego. Wszystko to w rzeczywistych warunkach, często w otoczeniu osób utrudniających działania, czyli agresywnych, nietrzeźwych lub w panice. Pozoracje przygotowane przez organizatorów były tak realistyczne, że chyba każdy z nas odczuł przypływ adrenaliny, której wydzielanie wzmaga się w sytuacjach zagrożenia. Wysiłki naszych ratowniczek zostały bardzo wysoko ocenione. W brawurowym stylu pokonały one 13 pozostałych drużyn zajmując I miejsce w województwie! Zdobyły Puchar Dyrektora Szkół Medycznych w Brzegu oraz dodatkowe wyróżnienie (kolejny puchar!) za szybkie i trafne podejmowanie decyzji oraz umiejętność współdziałania w zespole. Nasza szkolna pracownia pierwszej pomocy wzbogaciła się natomiast o świetnie wyposażoną torbę ratowniczą R1 o wartości 3 tys.zł.

I to jeszcze nie koniec naszych sukcesów! Testowi teoretycznemu zostali poddani również nauczyciele. Opiekun naszej drużyny, Sabina Wencel, uzyskała największą ilość punktów spośród wszystkich nauczycieli biorących udział w zawodach, otrzymała puchar za zajęcie I miejsca w tej kategorii oraz voucher na szkolenie z pierwszej pomocy dla 20 nauczycieli naszej szkoły, które zostanie przeprowadzone przez firmę Andrzej Wojnarowski z Łosiowa.

Świetnie zorganizowane zawody w brzeskim "Medyku" dały nam kolejną możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. To dzień pełen pozytywnych wrażeń, nowych wyzwań i ciekawych doświadczeń, czyli ... bardzo udana sobota! Wracamy do szkoły z nagrodami, dyplomami i 4 pucharami.

Najważniejsze jednak wydarzyło się w drodze powrotnej. Byłyśmy bowiem świadkami upadku rowerzystki z małym dzieckiem w foteliku. Największą satysfakcję sprawiła nam świadomość, że potrafiłyśmy właściwie zareagować w tej, jak się później okazało, na szczęście niegroźnej sytuacji.

Sabina Wencel

 


Powrót do listy aktualności