Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Wieści ze Słowenii

Minął trzeci tydzień praktyk zawodowych naszych techników ortopedów w słoweńskim Mariborze. Zapraszamy do przeczytania krótkiej korespondencji od Jesiki i Oli.

Praktyki, które odbywamy w ramach projektu Erasmus+ realizujemy w General Hospital Celje, gdzie  mamy możliwość pracy na różnych oddziałach związanych z naszą dziedziną - ortopedią.

Na początku uczyłyśmy się rozpoznawać różne wady stóp i postawy, jak wykonywać pomiary, aby w praktyce móc pomóc pacjentom. Aktualnie każdego dnia robimy coś innego. Uczestniczymy w wykonywaniu ortez, głównie na kończyny górne. Po zrobieniu ich możemy obserwować oraz pomagać pacjentom podczas rehabilitacji kończyny górnej. Miałyśmy możliwość wypróbować różne sprzęty do rehabilitacji kończyn dolnych oraz uczestniczyć w zajęciach grupowych, gdzie pacjenci zwiększali swój zakres ruchu.

Najczęściej jesteśmy jednak w pracowni gipsowej. Uczyłyśmy się rozpoznawać złamania na zdjęciach rentgenowskich, a następnie gdzie i jaki założyć opatrunek oraz w jaki sposób i za pomocą jakich narzędzi rozcinać gips. Miałyśmy okazję zrobić sobie nawzajem gips, co było nie tylko zabawą, ale przydatną lekcją, bo na zajęciach szkolnych  jeszcze nie mieliśmy takiej okazji.

Miałyśmy możliwość pracy na oddziale neurologicznym, ponieważ pracuje tam lekarka z Polski i mogłyśmy porozmawiać z kimś w ojczystym języku, a nie po angielsku czy słoweńsku. Pokazała nam oddział, na którym pracuje, i opowiedziała o różnych schorzeniach pacjentów na swoim oddziale.

Przed nami ostatni tydzień praktyk, jeszcze trochę pracy przed nami, a zdobyte doświadczenie na pewno przyda się w Polsce.

Jesika Hoppe

Aleksandra Podborączyńska

Obraz:
Obraz:
Obraz:


Powrót do listy aktualności