Łączy nas pamięć
Rocznica powstania w getcie warszawskim to znak, że pamiętamy o bohaterach, którzy 74 lata temu rzucili wyzwanie absolutnemu złu.
Żonkil to żółty wiosenny kwiat. Żonkil oznacza pamięć. Jednak kojarzony jest on z Powstaniem w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Tradycja wywodzi się od ostatniego żyjącego dowódcy powstańców Marka Edelmana. W każdą rocznicę powstania w getcie tajemnicza osoba przysyłała mu żonkile. Co roku 19 kwietnia Marek Edelman kładł bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Bojownicy Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej nie mieli złudzeń, co do efektów walki.
Nasza Szkoła również włączyła się w akcję upamiętniającą te dramatyczne wojenne wydarzenia. Młodzież rozdawała żonkile mieszkańcom Prudnika, wyjaśniając ich symbolikę oraz cel tego przedsięwzięcia. Wiele osób wiedziało, o co chodzi, dla wielu jednak, zwłaszcza młodych było to nowością. A przecież historia i pamięć są zasadniczymi składnikami trwania politycznego, społecznego i kulturowego.