Znamię? Znam je - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry
Czerniak to złośliwy nowotwór powstający najczęściej w obrębie zmian barwnikowych znajdujących się na naszej skórze. Może pojawić się także w okolicy nosa, ust i gałki ocznej. To nowotwór, który szybko daje przerzuty oraz trudno poddaje się leczeniu. Czasem wystarczą 3 miesiące, aby czerniak zaatakował cały organizm.
Oczywiście nie każde znamię na naszej skórze jest nowotworem. Należy być jednak czujnym, ponieważ co roku w Polsce notuje się około 3 tysięcy zachorowań na czerniaka. Aby nie przeoczyć objawów, które mogą sygnalizować raka skóry, potrzebna jest znajomość podstawowych objawów oraz umiejętność odróżnienia znamion łagodnych od tych, które mogą nosić cechy złośliwego czerniaka. We współpracy z Opolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym oraz Fundacją „Gwiazda Nadziei” zrealizowaliśmy w szkole program edukacyjno-informacyjny ,,Znamię? Znam je". Programem objęliśmy uczniów wszystkich klas technikum oraz słuchaczy Szkoły Policealnej dla Dorosłych i Medycznego Studium Zawodowego.
Aby potwierdzić rozpoznanie czerniaka, potrzebne są specjalistyczne badania lekarskie. Jednak znajomość niepokojących objawów i regularna obserwacja znamion na skórze pozwala zachować czujność onkologiczną i wykryć czerniaka we wczesnym stadium zaawansowania. Jest to bardzo ważna umiejętność, bo chociaż czerniak to szczególnie niebezpieczny rodzaj nowotworu, wcześnie wykryty i usunięty daje wielu chorym szansę na całkowite wyleczenie. Kontrolujmy więc stan swojego zdrowia i unikajmy czynników podnoszących ryzyko zachorowania, bo stawka jest wysoka - to nasze ŻYCIE !!!
Sabina Wencel, Patrycja Kleszno