Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI

15 października w naszej szkole obchodzony był MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI. Z tej okazji słuchaczki z wydziału opiekunka dziecięca przygotowały mały program. Słuchaczki w każdej klasie wygłosiły króciutki wykład oraz przeprowadziły eksperyment wśród uczniów.

 Na wstępie przekazały krótką informację dotyczącą tego dnia, przypomniały o potrzebach osób dotkniętych tą chorobą. Po raz pierwszy dzień ten obchodzono już w w 1964 roku. Słuchaczki mówiły o tym, że jedna z najbardziej aktywnych organizacji amerykańskich inwalidów wzroku,  a mianowicie Krajowa Federacja Niewidomych zainicjowała w latach 50-tych XX wieku wielki ruch na rzecz popularyzacji problemów ludzi z uszkodzonym wzrokiem. Efektem tej akcji było przyjęcie przez Amerykański Kongres uchwały przyjmującej datę 15 października Dniem Bezpiecznej Białej Laski. W tym dniu ludzie niewidomi przypominają społeczeństwu o tym, że istnieją, że chcą żyć tak jak inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i fałszywej litości.

Po zapoznaniu z najważniejszymi informacjami słuchaczki wybrały z klasy chętną osobę i przeprowadziły eksperyment. Wybrany uczeń był zmuszony wczuć się w osobę niewidomą (zawiązane oczy chustą) i wykonywać polecenia wydawane przez słuchaczki. Pierwszym zadaniem było wejście do klasy i trafienie do ławki omijając poustawiane pachołki, następnie przesypanie piasku z kubka do kubka oraz rzucenie woreczków do koszyczka. Kolejnym ciekawym zadaniem było rozpoznanie po dotyku osoby z klasy.

eksperymencie osoba udająca niewidomą wyraziła swoje uczucia oraz wrażenia jakie towarzyszyły jej w trakcie tego doświadczenia.

Na zakończenie słuchaczki przekazały uczniom informacje dotyczące odpowiedniego prowadzenia osób niewidomych. Mówiły o tym, że należy ich traktować tak samo jak zdrowych ludzi. Mimo tego, że osoby te są pozbawione wzroku to potrafią więcej dostrzec niż niejeden widzący człowiek. Osoby niewidome mają bardziej wykształcone zmysły takie jak: np. dotyk, słuch, smak i dzięki temu potrafią sobie świetnie radzić w życiu codziennym.

Patrycja Kleszno

Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:

 

 


Powrót do listy aktualności