Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Kolejny dawca to szansa na kolejne uratowane życie!

Nasza medyczna szkoła bardzo chętnie wspiera wszelkie inicjatywy, które wychodzą naprzeciw ludziom chorym, niepełnosprawnym czy potrzebującym, wszak to właśnie do pracy z człowiekiem kształcimy naszą młodzież. Tym razem nawiązaliśmy współpracę z fundacją DKMS i zorganizowaliśmy w szkole akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku.

Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jednak prawdopodobieństwo znalezienia tzw. ,,bliźniaka genetycznego" to czasem 1 do kilku milionów, gdyż o możliwości przeszczepienia decyduje zgodność cech tkankowych, które mogą występować w milionach kombinacji. Im więcej potencjalnych dawców zostanie więc zarejestrowanych, tym większa szansa na przeżycie dla chorych.

Wiele osób nie decyduje się na ten krok z obawy, że ratując komuś życie, narażają własne zdrowie. Nie wiedzą o tym, że krew i szpik kostny regenerują się w krótkim czasie i zostanie dawcą tak naprawdę nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Nic nie tracąc, możemy więc podarować drugiemu człowiekowi szansę na życie!

Rejestrowali się nie tylko uczniowie, słuchacze, rodzice, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, ale także osoby z zewnątrz, gdyż akcję kierowaliśmy również do społeczności lokalnej.

Łącznie do bazy DKMS zarejestrowaliśmy 64 osoby.

Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na dołączenie do bazy potencjalnych dawców oraz wyrazili swą gotowość na to, aby bezinteresownie podzielić się cząską siebie z osobami chorymi na nowotwory.

Jeśli nie zdążyłeś zarejestrować się razem z nami, możesz to zrobić tutaj.

Sabina Wencel

 


Powrót do listy aktualności