Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Ogólnopolski Zlot Szkół Imienia Janusza Korczaka

Ogólnopolski Zlot Szkół noszących imię Janusza Korczaka w dniach 17-18 września 2012 roku ściągnął do Kielc wielu niesamowitych ludzi, w tym także przedstawicieli naszej szkoły: przewodniczącą Samorządu Szkoły - Marcelinę Wrzesińską oraz Aleksandrę Jandę (gospodarza Klubu Wolontariatu i przewodniczącą Samorządu Internatu) wraz z opiekunem mgr Pawłem Bochenkiem.

Obchody otworzyła uroczysta gala, na której przedstawione zostały wszystkie ważne persony z kręgu polskiej oświaty i regionalnej polityki. Wysłuchaliśmy także wspaniałego przemówienia dotyczącego osoby Janusza Korczaka - bo to w końcu wokół tej wielkiej postaci wszystko się kręciło.

,,Nie wystarczy wiedzieć dużo, trzeba wiedzieć dobrze"- usłyszeliśmy. Wiedzieć dobrze, bowiem, oznacza posiadać pewną mądrość i dawać jej świadectwo. Funkcjonować zgodnie z przyjętym systemem wartości, czego najlepszym przykładem było życie Starego Doktora, a także jego heroiczna śmierć, będąca największym dowodem miłości i altruistycznego podejścia do drugiego człowieka.

 

W obleganym przez Korczakowców gmachu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego czas zapełniony został również warsztatami. Osoby chętne, na zajęciach muzycznych bawiły się głosem przy dźwiękach piosenki ,,Świętokrzyskie, jakie cudne", natomiast plastycy projektowali order, który przyznawany będzie ludziom bezinteresownie zaangażowanym w pomoc dzieciom.

 

Tutaj muszę pogratulować Marcelinie, której pomysł został wyróżniony spośród licznych prac.

Wieczorem zasiedliśmy w sali wykładowej Politechniki Świętokrzyskiej na spotkaniu przebiegającym pod hasłem: ,,Kielce - uczestnikom Zlotu", gdzie byliśmy świadkami kilku naprawdę świetnych występów młodych artystów, zarówno w dziedzinie muzyki, jak i tańca.

Drugiego dnia nie mogliśmy narzekać na nudę. Zajęcia rozpoczynaliśmy od gry w ,,kalambury", gdzie wiodącymi prym uczestniczkami były nasze dziewczyny.

Następnie małymi grupkami wyruszyliśmy na wycieczkę po Kielcach, którą śmiało mogę nazwać nietypową. Swoją wyjątkowość zawdzięcza temu, że nikt z nas - uczestników - nie znał tego wspaniałego miasta, a obrana przez nas droga oparta była jedynie na zaszyfrowanej rymowance, która kierowała nas do poszczególnych miejsc - baz, gdzie musieliśmy wykonywać ciekawe zadania (np. stworzenie kukiełek).

Celem tej wyprawy było Muzeum Zabawek i Zabawy, spod którego kilkuset osobowym gronem wyszliśmy na uroczysty przemarsz ulicami Kielc, ze sztandarami, orkiestrą i kwiatami, złożonymi później pod pomnikiem Janusza Korczaka.

Wszystkie te elementy przesycone były mnóstwem pozytywnej energii bijącej od uczestników Zlotu. W ciągu tych dwóch dni naładowaliśmy w pełni baterie do pracy, działania, pomagania innym. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Stary Doktor to wielka postać zasługująca nie tylko na naszą pamięć, lecz także na pamięć przyszłych pokoleń. Dlatego proszę - niech osoba Janusza Korczaka będzie wciąż żywa nie tylko w myślach i sercach, ale przede wszystkim czynach i stosunku do drugiego człowieka.

Chciałabym również podziękować mecenasowi naszego wyjazdu - Radzie Rodziców, bez której reprezentowanie szkoły i przeżycie tak niesamowitej przygody nie byłoby możliwe.

 

Tekst: Aleksandra Janda, IIa

Fotografie: Paweł Bochenek

Zobacz także:

Ogólnopolski zlot szkół imienia Janusza Korczaka - podsumowanie - Kuratorium Oświaty w Kielcach

W Kielcach rozpoczął się I Zlot Szkół im. Janusza Korczaka - Gazeta.pl Kielce

Ogólnopolski Zlot Szkół Imienia Janusza Korczaka w Kielcach - e-vive - Największy Portal Świętokrzyski

Kielce.Ogólnopolska lekcja z Januszem Korczakiem - Wyborcza.pl

Ogólnopolski Zlot Szkół Imienia Janusza Korczaka - Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

Wielka lekcja z Januszem Korczakiem - wrota-swietokrzyskie.pl

Integracja szkół imienia Janusza Korczaka - Radio Kielce

Ogólnopolski Zlot Szkół imienia Janusza Korczaka w Kielcach - Echo Dnia

 


Powrót do listy aktualności