Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Warsztaty przedsiębiorczości dla uczniów z Zespołu Szkół Medycznych im. Janusza Korczaka w Prudniku.

Dnia 29.11.2016r. doradca zawodowy MCK Prudnik Roland Rogowski-wolontariusz oraz doradca zawodowy Agnieszka Lenkowska przeprowadzili zajęcia dla uczniów z Zespołu Szkół Medycznych im. Janusza Korczaka w Prudniku w ramach Ogólnopolskiego Programu Popularyzacji Przedsiębiorczości i Kształcenia Zawodowego.

Podczas zajęć teoretycznych a w szczególności praktycznych młodzież miała okazję zapoznania się z różnorodnymi możliwymi drogami prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Tworzenie ,,wirtualnych” przedsiębiorstw od samego początku w grupach dało bardzo duże spektrum możliwości względem komponowania postaw/fundamentów przedsiębiorczych (jedyne ograniczenia mogły dotyczyć sprzężenia z wyobraźnią). Wymyślenie przez uczniów własnej działalności gospodarczej stanowiło zadanie kluczowe.

W skład ram szczegółowych wchodziło między innymi opracowanie konstruktu firmy to jest: czym będzie się zajmowała, jej logo, hasło reklamowe/ firmowe-mające przykuwać uwagę, kosztorys, jak również promocja przedsiębiorstwa z jednoczesnym wykorzystanie procentowe kapitału firmy na poszczególne działania zarówno obejmujące wewnętrzne modyfikacje, czy też zewnętrzne etc. Każdy zespół pokazywał swoje pomysły na firmę i w sposób bardzo ciekawy uzasadniał podjęte wybory oraz kierunki podjętych działań. Współczesny rynek pracy w swoisty sposób ,,wymusza” oraz sprawia, że młodzi ludzie powinni częściej i skrupulatniej kierować swoje myśli nie tylko na teraźniejszość, ale także skierować  swoje działania, energię i entuzjazm także przede wszystkim w stronę  przyszłości po to, by między innymi umieli ją w jak najbardziej optymalny sposób konstruować, zarządzać nią zarówno samodzielnie jak i co w dzisiejszych czasach cenione  oraz pożądane to znaczy w zespołach.

Młodzież winna również ową materię wdrażać a w razie potrzeby  modyfikować w sposób odpowiedni oraz satysfakcjonujący dla nich, innych ludzi nie zapominając przy tym o permanentnie zmieniających się warunkach panujących, rządzących na rynku pracy. Wczesna mobilizacja uczniów podczas zajęć warsztatowych wspomaga ich rozwój, inwencje twórczą oraz zwiększa zasoby wiedzy w tym zakresie, jak również polepsza ogląd w tej tematyce. Daje to dobre tło do tego, aby w przyszłości młodzież mogła z dużo większym prawdopodobieństwem wejść pewnie na rynek zatrudnieniowy nie tylko jako pracownicy, osoby świadome  mechanizmów na tym rynku panujących, ale i  jako potencjalni przedsiębiorcy/pracodawcy. Dającym tym samym wkład oraz przykład dla innych ludzi z jednoczesnym oraz częstym włączeniem poczucia budowania nie tylko dla siebie, lecz także dla dobra gospodarki i rozwoju kraju.

 


Powrót do listy aktualności