Wycieczka do Plastinarium w Guben (Niemcy).
Lekcja poza szkołą może być bardzo interesująca. Przekonała się o tym 60 ? osobowa grupa uczniów naszego technikum ortopedycznego i masażu oraz słuchaczy wydziału technik masażysta, która 19 listopada br. wraz z opiekunami wybrała się do współczesnego Teatru Anatomii, czyli Plastinarium w niemieckim Guben na jedyną w swoim rodzaju lekcję anatomii.
W tym osobliwym miejscu można zobaczyć człowieka … od wewnątrz (i nie tylko) oraz zapoznać się ze sztuką anatomicznej preparacji i plastynacji. Preparaty są wykonywane z ciał ludzi, którzy za życia wyrazili wolę oddania swych doczesnych szczątków do celów badawczych oraz dydaktyki medycznej.
Uczniowie i słuchacze z zainteresowaniem zwiedzali wystawę zajmującą blisko 3000 metrów kwadratowych. Można było utrwalić i pogłębić wiedzę anatomiczną na wielu stanowiskach pracowni za pomocą plastynatów, modeli, tablic, komputerów oraz literatury fachowej. Była okazja obejrzeć m.in. plastynaty silikonowe, przekrojowe oraz sylwetki z naczyniami krwionośnymi. W tym unikatowym obiekcie dozwolone jest dotykanie eksponatów (i z tej sposobności zwiedzający oczywiście skorzystali).
Wielkie zaciekawienie budziła obserwacja pracy pracowników Plastinarium podczas sporządzania anatomicznych preparatów. Ponieważ jeden z pracowników był Polakiem, mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat jego pracy w tym szczególnym miejscu i na tym osobliwym materiale. Dowiedzieli się m.in., że preparacja i plastynacja całego jednego ciała pochłania ok. 1500 godzin pracy i z reguły zostaje ukończona po roku.
W galerii była okazja zobaczyć także ciała zwierząt, np. żyrafy, strusia, ryb, ptaków itp. Rewolucyjna technologia plastynacyjna pozwala bowiem na estetyczną preparację nawet największych zwierząt.
Obchodzące w tym miesiącu 9 lecie działalności Plastinarium w Guben, założone przez prof. Gunthera von Hagensa, odwiedziło już ponad 36 milionów zwiedzających – zachwyconych, zadziwionych a czasem i zszokowanych. Obiekt stanowi łącznik między nauką, medycyną, oświatą medyczną oraz kulturą muzealną.
Niektórzy nasi uczniowie i słuchacze po raz drugi odwiedzili to miejsce i odczucia mają podobne jak za pierwszym razem. To według nich fantastyczna „pomoc naukowa”!
Było wiele rozmów, fotek i moc wrażeń. Przy okazji – dzięki wspólnemu wyjazdowi – nasi przyszli masażyści i ortopedzi mogli się bliżej poznać i zintegrować.
Krystyna Sikora