Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

SZKOLNY KONKURS POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ "OJCZYZNA - POLSZCZYZNA" - III EDYCJA R O Z S T R Z Y G N I Ę T Y

Konkurs zadomawia się w naszej szkole ?(3 edycja) ? co dowodzi, że jest potrzebny i pożyteczny.Termin szkolnego finału( prawie) zbiegł się z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języków Ojczystych.

To dobry czas, by pomyśleć nad kondycją języka, którym posługujemy się na co dzień i od święta.


Swoiste święto języka ojczystego może przypominać nam – jego użytkownikom – o jego regułach, zasadach, których – niestety – coraz rzadziej przestrzegamy. Owszem, porozumiewamy się. Akt komunikacji przebiega prawidłowo, ale kod, jakim posługujemy się, jest delikatnie mówiąc – fatalny: językowe niedbalstwo, wszechobecne kolokwializmy, wulgaryzmy, skrótowce itp. dają nie najlepsze świadectwo o naszym – przynajmniej – szacunku dla ojczystego języka, o który tak walczyli przodkowie ...


Szkolny konkurs zachęca do samokształcenia, przypominania zasad i reguł, stosowania ich w praktyce. Korzyści z takich działań jest wiele: wzrasta poziom kultury języka, co podnosi  prestiż osoby , kreuje jej dobry, inteligentny wizerunek, przekłada się na np.: lepsze oceny z prac pisemnych z j. polskiego ... itp.


Eliminacje do konkursu przeprowadzono we wszystkich klasach liceum profilowanego.
Osoby, które osiągnęły w swych klasach największą ilość punktów, trafiły do szkolnego finału. Wyłoniono 15 finalistów, z czego największą reprezentację miała kl. III A – 7 osób. Nic dziwnego, trzecioklasiści już po raz trzeci biorą udział w tej językowej zabawie.


Finał miał charakter tzw. potyczek językowych.
Poprowadziły go organizatorki konkursu – panie: Krystyna Sikora (nauczyciel j. polskiego) i Krystyna Krzyżowska (nauczyciel biblioteki).


Zadania konkursowe miały formę zarówno pisemną, jak i ustną.
Finaliści musieli wykazać się znajomością: leksyki, składni, fleksji, umieć poprawnie zapisywać słowami skomplikowane liczby, znać zawartość słowników przydatnych w nauce języka polskiego, znajomości polskich przysłów itp.
Atmosfera finału była dość sympatyczna. Uczestnicy konkursu szybko pokonali tremę i potrafili ze sobą pięknie rywalizować. Ich poziom przygotowania do finału był zadowalający.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce – Iga Gizińska – kl. II A
II miejsce – Joanna Bej – kl. III a
III miejsce – Paweł Surmacz – kl. III A
Wyróżnienie: Joanna Szydłowska – kl. III A


Laureatom serdecznie gratulujemy !
Pora rozpocząć przygotowania do następnej – IV edycji konkursu ... .

eSKa

 


Powrót do listy aktualności