Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

„Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

Już po raz dziewiąty odbyło się Narodowe Czytanie. W swoim zamierzeniu jest to popularyzacja polskiej klasyki literackiej, a że jest skierowana i prowadzona przede wszystkim w szkołach jest szansa na to, że zaistnieje w świadomości uczniów i słuchaczy.

W tym roku wybór padł na "Balladynę" Juliusza Słowackiego, zwaną także polskim Makbetem. Dlaczego akurat tak: może dlatego, ze zło staje się coraz powszechniej dostępne i od wrażliwości oraz świadomego rozeznania możemy go unikać. Literatura przychodzi w sukurs życiu. To nie pierwszy przypadek kiedy obcując z bohaterami literatury jesteśmy zmuszeni do porównania i oceny naszych wyborów życiowych i moralnych z wyborami bohaterów. I dlatego czytając (i słuchając) tego, co chciał nam przekazać Słowacki nie uwikłajmy się w sytuację, kiedy będziemy musieli sami na siebie wydać wyrok.

Tegoroczne czytanie, które odbyło się w Naszej Szkole 7 września odbiegało od poprzednich sposobem realizacji. Złowrogi koronawirus wymusił medializację przekazu i dlatego do gry wszedł szkolny radiowęzeł, dzięki czemu "Balladyna" trafiła do każdej chyba pary uszu w Szkole.

Krystyna Krzyżowska

 


Powrót do listy aktualności