Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Szkoła pamięta

W roku ważnych dla naszego kraju jubileuszy: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego oraz 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego społeczność uczniowska Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku zadbała o uczczenie ww. rocznic.

Już podczas apelu inaugurującego nowy rok szkolny 2019/2020 w montażu słowno – muzycznym przypomniano te wydarzenia i bohaterów biorących w nich udział. Odbyły się pogadanki tematyczne podczas lekcji historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz w czasie godzin wychowawczych.

Uczniowie i słuchacze naszej szkoły przyłączyli się do akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

Przeprowadzono następujące działania:

  • We wszystkich klasach technikum przeprowadzono pogadanki na temat bohaterów narodowych, którzy oddali życie za ojczyznę, a także tych, którzy jeszcze żyją. Uczniowie wyrażali w nich swój głęboki szacunek i podziw dla tych bohaterów. Wymieniali nazwiska: Aleksego Dawidowskiego, Tadeusza Komorowskiego, Witolda Pileckiego, Ireny Sendlerowej, Jana Bytnara, Mariana Rajewskiego, Wojciecha Korfantego.  Autorzy prac akcentowali bohaterstwo i poświecenie, które dało tym ludziom miejsce w historii naszej Ojczyzny.
  • Wykonano gazetki tematyczne poświęcone:

- lokalnemu miejscu pamięci narodowej – byłemu Obozowi Jenieckiemu w Łambinowicach. Przybliżono młodzieży historię i znaczenie tego miejsca w dziejach regionu i kraju.

- nauczycielom i pracownikom administracyjnym naszej szkoły, którzy już nie żyją. Uczczono ich pamięć.

  • Młodzież wraz z opiekunami odwiedziła cmentarz żydowski Kirkut w Prudniku, poznała historię tej nekropolii. Zatrzymała się przy grobach rodzin Frankel i Pinkus – prudnickich fabrykantów,  byłych właścicieli budynku, w którym mieści się szkoła.
  • Druga grupa wraz z księdzem - katechetą była na cmentarzu komunalnym w Prudniku i odwiedziła groby byłych pracowników szkoły oraz wybitnych i zasłużonych dla miasta postaci.

Krystyna Sikora

 


Powrót do listy aktualności