Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Dzień Korczakowski na Uniwersytecie Opolskim

26 kwietnia 2012 studenci z Naukowego Koła Pedagogów Uniwersytetu Opolskiego zorganizowali konferencję Dzień Korczakowski. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć!

Konferencję rozpoczęto otwarciem wystawy poświęconej patronowi także naszej szkoły, zatytułowanej ,,Janusz Korczak - lekarz, pedagog i wychowawca, pisarz i społecznik”, przygotowanej przez pracowników Biblioteki Głównej UO. Kolejnym etapem imprezy przeprowadzonym z myślą o najmłodszych uczestnikach - był quiz wiedzy o Królu Maciusiu, a przybyłe dzieci ze Szkoły Podstawowej z Polskiej Nowej Wsi oraz ze Szkoły Podstawowej z Opola odpowiadały m.in. na takie pytania, jak: W jakim wieku Maciuś objął tron? Jaki przydomek nosił ojciec Maciusia? Gdzie zesłano Maciusia za złe sprawowanie rządów? Następnie widownia będąca syntezą nas - dorosłych i dzieci - czynnych uczestników akcji, została mile zaskoczona spektaklem ,,Z Maciusiem przez życie” w wykonaniu studentów II roku Arteterapii i Animacji Kultury SUM pod kierunkiem mgr Marka Wiendlochy. Wyłoniono również laureatów konkursu plastycznego ,,Król Maciuś I widziany oczami dzieci”. Organizatorzy zaplanowali też przerwę i  poczęstunek dla swoich gości. Uwieńczeniem obchodów Dnia Korczakowskiego był referat zatytułowany ,,Zaufanie jako kategoria w pedagogice Janusza Korczaka", który wygłosił prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński, dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych.

- Korczak nie dzielił ludzi na tych, których warto obdarzyć zaufaniem i na tych, którym się to nie należy - wyjaśniał prelegent. - Jego zdaniem wszyscy zaufania wymagają, nawet uczeń, którego trzeba nim czasem obdarować na kredyt. Zaufanie u Korczaka można przedstawić w kilku płaszczyznach. Są to zaufanie do wychowawców, do uczniów, do społeczeństwa czy do pojedynczych osób - dodał.
Niedosyt wiedzy uzupełnił panel dyskusyjny ,,Praca i twórczość Janusza Korczaka inspiracją dla współczesnego wychowania” prowadzony przez prof. zw. dr hab. Józefę Brągiel, dr Andrzeja Kąckiego, jak również Małgorzatę Grabińską (II Prawo) i Agnieszkę Jeż (I POW). Warsztaty zakończono projekcją filmu pt. ,,Korczak” w reżyserii Andrzeja Wajdy.


Powrót do listy aktualności