Logo Galeria BIP KOntakt
Button Button Button Button Button
Tutaj jesteś:  Strona główna  |  Aktualności

Turniej Bajkowy czyli twórczość Janusza Korczaka inaczej

Jak w dobie komputerów czy trójwymiarowego kina zainteresować odbiorcę tekstami sprzed blisko stu lat? Jak udowodnić, że ich przesłanie jest ponadczasowe?

W Roku Korczakowskim rzuciliśmy sobie wyzwanie – a może dla popularyzacji twórczości Starego Doktora wybrać formę teatru ?

Na apel organizatorów odpowiedziały trzy grupy teatralne – dwie z liceum profilowanego, jedna ze szkoły policealnej.

Po przestudiowaniu regulaminu turnieju uczniowie i słuchacze przystąpili do przygotowywania swoich przedstawień.

Plon dwumiesięcznej zabawy w teatr był zaskakujący i interesujący. W Święto Szkoły, 1 czerwca. szkolna aula była wypełniona po brzegi widownią. Turniejowe zmagania śledziło też jury (przedstawiciele pedagogów, uczniów i ich rodziców).

Foto

Foto

I tak klasa I A liceum profilowanego pokazała świetny teatr kukiełkowy. Uczniowie sami przygotowali scenariusz, dialogi, wykonali kukiełki i trafnie dobrali muzykę. Teksty wypowiadane przez kukiełkowe postacie zawierały wiele mądrości życiowych, tak prostych, że aż genialnych ! Widownia z zapartym tchem oglądała przedstawienie i nagradzała aktorów gromkimi brawami. Staremu Doktorowi też przypadłoby do gustu widowisko naszych pierwszaków. Brawo!!!

Klasa II A uwspółcześniła opowiadanie J. Korczaka pt. „Dziadek”. Uczniowie przedstawili scenki rodzajowe, jakich w naszych domach wiele, chciałoby się dodać „niestety” ... . „Nie ma dzieci, są ludzie” – powiedział J. Korczak. One też potrzebują jasno określonego celu i sensu swojego życia, poszukują odpowiednich, trwałych wartości.

Przedstawienie drugoklasistów było może mniej widowiskowe, ale z pewnością poruszyli oni serca widowni klarownym przesłaniem, skłonili do refleksji nad poruszonym problemem.

Foto

         Słuchaczki I roku Wydziału Opiekunek Dziecięcych pokazały z kolei iście profesjonalny teatr. „Król Maciuś I” w ich wykonaniu to widowisko, którego nie powstydziłby się prawdziwy teatr. Kostiumy, scenografia, charakteryzacje,      muzyka ... wszystko starannie dobrane. Kawał dobrej roboty!

Foto

Foto

Dzieło znane. więc z odczytaniem jego idei nie było problemu. Szczęście będą miały kiedyś dzieci – podopieczne słuchaczek, bo z pewnością często się będą bawiły  w teatr, uczyły wrażliwości i wychowywały przez sztukę. Gratulacje!

         Widownia ciepło przyjęła aktorów. Trzeba mieć dużo odwagi, by stanąć przed szkolną widownią (i to ze swojej szkoły). Jest ona wymagająca!

Jury postanowiło uhonorować wyróżnieniami wszystkie trzy zespoły za szczególne walory ich przedstawień – były one nieporównywalne, każda oryginalna  i niepowtarzalna.

W nagrodę Dyrektora Szkoły,  wszyscy artyści wyjadą na jednodniową wycieczkę we wrześniu  ufundowaną Radę Rodziców

Artystom gratulujemy i dziękujemy za oryginalne pokazanie dzieł naszego Patrona.

 

                                                                                     eSKa

Powrót

Do góry
ADRES SZKOŁY:
ul. Piastowska 26
48-200 PRUDNIK

tel./fax 77 436 27 84
e-mail: medprud@wp.pl
ADRES INTERNATU:
ul. Chrobrego 29
48-200 Prudnik

tel. 77 436 28 75
WebInspiracje Projekt i wykonanie serwisu
WebInspiracje
Agencja Interaktywna