Logo Galeria BIP KOntakt
Button Button Button Button Button
Tutaj jesteś:  Strona główna  |  Szkolna Biblioteka

Szkolna Biblioteka

" Jeden czyta książki i myśli, że to praca,  a dla drugiego czytanie jest najmilszym wypoczynkiem"

Janusz Korczak
 

" Kto ma silną wolę i silną chęć służby ludziom, temu życie pięknym będzie snem,

choćby droga do celu była poplatana a myśli niespokojne".

Janusz Korczak


 

Witamy w roku szkolnym 2017/2018

 

 

BIBLIOTEKA  CZYNNA

Poniedziałek      10:00  - 12:30  

Wtorek                8:30 – 14:15   (przerwa 9:40 - 10:25 oraz 12:40 - 13:25)

Środa                   8:00 – 14:15  

Czwartek            8:00 – 14:00 (przerwa 10:45 - 11:30)

Piątek                  8:00 – 16:00

Sobota              12:15 - 14:30

 

ZAPRASZAMY

 

 

Foto
" />

 

 

 

"Jak nie czytam jak czytam"

w Zespole Szkół Medycznych

im. Janusza Korczaka w Prudniku.

Foto


1 czerwca 2017 roku uczniowie i nauczyciele z ZSM im. Janusza Korczaka w Prudniku, podobnie jak w większości szkół w Polsce, wzięli udział w akcji czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczestniczyło w niej około 58 osób. Celem tej akcji było między innymi: głośne czytanie w klasach, które miało na celu zaprezentować ulubioną książkę wśród kolegów i koleżanek.

Przyłączyliśmy się tym samym do ogólnopolskiej akcji ustanawiania rekordu czytania w tym samym czasie - pod hasłem: "JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM". Są to działania na rzecz rozwoju czytelnictwa, a także promocji bibliotek oraz podkreślenie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej. Promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie  młodzieży aktywnej czytelniczo to główne cele tych działań.

Krystyna Krzyżowska

Foto

 

 

Te dni: 17 i 19 maja 2017  r. z pewnością zostaną zapamiętane przez uczniów klas: I i II technikum. Byliśmy bowiem w Bibliotece Publicznej w Prudniku na spotkaniu z p. Łukaszem Kluzą, poświęconemu historii tortur, pt. „Jeśli nie po dobroci… – Tortury na przestrzeni wieków”. Historia ludzkości była i jest bardzo bolesna, a w dziedzinie sprawiania bólu bliźnim człowiek osiągnął „wyżyny doskonałości”.

Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego i, w jaki sposób stosowano tortury, jako środki wspomagające „wydobywanie” prawdy, czym był hiszpański but, dyby, konfesjonał, koń, gruszka, madejowe łoże i inne środki kojarzące się z okrucieństwem. Prelekcja była wzbogacona prezentacją multimedialną, wizualizującą „zdobycze techniki” w zakresie torturologii (taka dziedzina nauki naprawdę istnieje). Na filmach, czy w literaturze tortury wyglądają może i widowiskowo, ale zawsze są związane z bólem i poniżeniem godności człowieka. A i dzisiejszy świat od nich nie stroni, by przypomnieć choćby tortury wodne, prowadzone przy pomocy prądu elektrycznego, czy środków chemicznych.  Niech więc pozostaną jedynie dziedziną wiedzy historycznej i nigdy więcej nie pojawią się w realnym świecie.

 

Foto

         25 marca to w kalendarium Śródziemia dzień upadku Saurona, koniec Trzeciej, a początek Czwartej Ery – nowe życie, nowa nadzieja, spokój, stabilizacja, szczęście. W 2003 roku The Tolkien Society uznało tę datę za Światowy Dzień Czytania Tolkiena . Jego celem jest zaproszenie do odkrycia jedynego w swoim rodzaju, barwnego świata przedstawionego w powieściach J.R.R. Tolkiena. Ten angielski pisarz, znany przede wszystkim jako autor „Władcy Pierścieni” – trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie, to także twórca dużej ilości pozycji beletrystycznych oraz opracowań naukowych (był profesorem literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oxfordzie).

Z tej okazji miłośnicy Tolkiena, jednego z prekursorów współczesnej literatury fantasy, spotkali się 27 marca 2017 r. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Medycznych im. Janusza Korczaka w Prudniku w celu wspólnego, głośnego czytania niedawno wydanych „Dzieci Hurina”.  

Dzień Czytania Tolkiena był zaproszeniem dla młodzieży, aby odkrywali książki tego autora i je czytali. Mogli się także przekonać jak brzmi literatura głośno czytana, porozmawiać o swoich pasjach czytelniczych, czy spotkać tych, którzy mają podobne fascynacje.Przygody Frodo Bagginsa oraz jego wuja Bilba

Już po raz drugi młodzież naszej szkoły brała udział w organizowanym przez QUBUS Group Ogólnopolskim Konkursie Literatury Fantasy "Źródła Marzeń".

Konkurs Literatury Fantasy ma na celu przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz promowanie literatury ciekawej, zajmującej, a jednocześnie przekazującej pozytywne wartości, takie jak przyjaźń, odpowiedzialność, odwaga oraz wytrwałość w dążeniu do celu.

Konkurs daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania i analizowania informacji, redagowania krótkich tekstów.

I etap szkolny odbył się 16 marca 2017 r., w którym młodzież rozwiązywała test dotyczący treści „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.

W konkursie udział brali:

Z klasy I a Maria Lenartowicz, z klasy II a Marcin Korczyński i Arkadiusz Woźniak,

z klasy III a Aleksander Stanik.

Czekamy na wyniki i może finał krajowy…

Krystyna Krzyżowska

 

Decoupage – sztuka zdobienia

Foto

Jedną z niezwykle popularnych technik twórczości kreatywnej jest decoupage. Jest to tzw. technika serwetkowa. Nazwa pochodzi od francuskiego „decouper” czyli wycinanie. Technika ta charakteryzuje się naklejaniem motywów z serwetek, gazet, zdjęć itd. tak, aby sprawiały one wrażenie ręcznie namalowanych.

 Może być z powodzeniem wykorzystywana jako metoda zdobienia przedmiotów codziennego użytku (np. szkło, drewno, plastik, ceramika), i jest sposobem na tworzenie niepowtarzalnych elementów dekoracyjnych.

20 grudnia 2016 r. warsztaty decoupage zostały przeprowadzone przez p. Krystynę Krzyżowską w klasie I a. Każdy z uczniów ozdobił przyniesiony przez siebie przedmiot.

Warsztaty odbyły się w klimacie przedświątecznej atmosfery i takie też motywy dominowały w procesie ozdabiana zwykłych rzeczy, stających się namiastkami dzieł sztuki.

 

Korzystając ze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, słuchaczki drugiego roku, kierunku opiekunka dziecięca wraz z p. Sonią Kopą.  W środę 14 grudnia 2016 r. przeprowadziły zajęcia pt. „Pieczenie pierników z Kubusiem Puchatkiem”. Dzieciom przeczytano bajkę pt. „Kubusiowe dzwoneczki”.  Potem, odbyła się rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu.  Największą radość sprawiło dzieciom wykrawanie pierników i ciasteczek świątecznych z masy solnej. Całe to „zamieszanie” odbyło się w ramach akcji „PoczytajMy”. Program organizowany przez CEO ma za zadanie promować czytelnictwo wśród dzieci, kształtować nawyk czytania książek.

Krystyna Krzyżowska

 

Słuchaczki drugiego roku kierunku opiekunka dziecięca pod okiem p. Soni Kopy, przeprowadziły w żłobku spotkanie czytelnicze w ramach ogólnopolskiego programu „PoczytajMy”. Grudniowe spotkanie „czytankowe”  (12 grudnia 2016 r. poniedziałek) miało charakter świąteczny.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały „Bajki o choince” autorstwa Anny Cirin. Słuchaczki przygotowały  również zagadki dotyczące treści bajki, na które dzieci bardzo szybko odpowiadały. Następnie najmłodsi słuchacze opowiadali o swoich przeżyciach związanych ze świętami oraz tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia w ich domach. Na koniec dzieci  wykonały prace plastyczne, które były uwiecznieniem czytelniczego spotkania.

 Krystyna Krzyżowska

 

PLUSZOWY MIŚ PRZYJACIEL DZIECI

Pluszowy miś to chyba najpopularniejsza zabawka na świecie. To kolega, przyjaciel, powiernik sekretów i tajemnic dzieci. Można się do niego przytulić, gdy jest smutno i źle, bo w końcu jest to przytulanka.

Trudno uwierzyć, ale pierwszy miś zabawka powstał 114 lat temu i do dnia dzisiejszego pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek – przytulanek na świecie. Jest tak popularny, że posiada nawet swój dzień w kalendarzu – 25 listopada.

30 listopada 2016 r., aby uczcić dzień pluszowego misia, gościliśmy w naszej szkole uczniów z klasy II c wraz z panią Katarzyną Adamczyk, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Prudniku. Dzieci poznały historię  Światowego Dnia Pluszowego Misia. Misie często są bohaterami bajek, filmów i piosenek. Dużo uwagi poświęcono 90-tej rocznicy urodzin Kubusia Puchatka, która minęła 14 października 2016 r.

Spotkanie było przeplatane czytaniem utworów o misiach i wspólnym śpiewaniem piosenek – również o misiach. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych i plastycznych. W tle towarzyszyła nam zorganizowana misiowa wystawa. Dużo radości sprawiły im "misiowe tańce"- zabawy z ulubionym pluszakiem.  Po tańcach na dzieci czekał słodki poczęstunek – wafelki maczane w miodzie. Całość imprezy została przeprowadzona przez słuchaczki wydziału opiekunka dziecięca. Wizyta upłynęła miło i przyjemnie, oczywiście w misiowej atmosferze. Trzeba jednak pamiętać, że niedźwiedź to nie miś i przed nim lepiej zmykać.

Krystyna Krzyżowska

 

Czy masz książki, po które już nie sięgniesz? Czy stoją one tylko po to, aby stać i się kurzyć? Czy nie stanowią zaprzeczenia swojej funkcji: książka istnieje po to, aby ją czytać!

Nie zawsze można ją odsprzedać, nie zawsze znasz kogoś, kto chciałby przeczytać akurat tę książkę. Dlatego funkcjonuje akcja Bookcrossing: Uwolnić książkę.  Polega ona na przekazaniu książek, które uważasz za niepotrzebne tym, którzy mogą ich potrzebować tym, którzy zechcą je przeczytać.  Dlatego wyznacza się miejsca, gdzie można takie książki gromadzić. W naszej Szkole takie miejsce znajduje się przy „schodach królewskich” .

Jeżeli chcesz znaleźć ciekawą książkę, a także by ktoś inny znalazł coś dla siebie:

UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

Przynieś ją i zostaw na półce bookcrossingowej.

 

Koordynator akcji: Krystyna Krzyżowska

 

Jesień zagościła u nas na dobre. To piękna i kolorowa pora roku. Jej urok można dostrzec podczas słonecznych dni, kiedy promienie słońca oświetlają drzewa i spadłe liście.

W sadach, na polach i w lasach kończy się zbieranie darów ziemi. W tym pięknym jesiennym, nieco nostalgicznym nastroju, 19 października 2016 r. w naszej szkole, gdzie gościły dzieci z klasy II c, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Prudniku, wraz z panią Katarzyną Adamczyk, odbyło się spotkanie czytelnicze. Słuchaczki wydziału opiekunka dziecięca zaprezentowały dzieciom wiersze o jesieni. Były to m.in. „Pani Jesień” – Zofii Dąbrowskiej, „Dzikie gęsi” – Ewy Szelburg – Zarębiny, „Jesienią”- Marii Konopnickiej, „Przyszła jesień do ogródka” -  Ludwika Wiszniewskiego oraz wiele innych.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały utworów, które przedstawiały uroki jesieni. Po wejściu w poetycki, „jesienny” nastrój dzieci wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem kolorowych liści. Spotkaniu towarzyszyły również gry i zabawy, a przerywnikiem była jesienna piosenka.

Polska złota jesień – to kolorowe zjawisko, które warto uwiecznić w pracach dzieci. Można ją odnaleźć i w przyrodzie, i w kulturze, i warto o niej pamiętać, bo następna jej prezentacja… nastąpi dopiero za rok.

Krystyna Krzyżowska

JESIENNY BUKIET

Warsztaty plastyczne, które odbywają się w czwartki bibliotece szkolnej są inspiracją do tworzenia różnych prac, wymianą artystycznych pomysłów.

Jesień to pora roku, która wabi nas swoimi barwami, jesienne kolorowe liście i krzewy, aż się proszą, żeby zabrać je ze sobą. Wszystko to sprzyja kolorowym, choć nostalgicznym nastrojom, przekładającym się na kompozycje niewymagające użycia materiałów innych niż naturalne.

Liście i gałązki to tworzywo, z którego możemy stworzyć piękne bukiety, mające szansę stać się ozdobą naszego domowego wnętrza. My również na naszych warsztatach wykorzystałyśmy jesienne dary. Teraz chcemy się pochwalić gotowymi produktami naszej pracy.

 

Wszystkich chętnych zapraszamy!!!

 

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

 lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Foto
 

Foto

 

Rok 2016 ogłoszono rokiem Henryka Sienkiewicza - polskiego pisarza, publicysty i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. To właśnie jego dzieło "Quo Vadis" stało się lekturą Narodowego Czytania ….tym razem o wyborze lektury zdecydowało elektroniczne głosowanie czytelników. To  wyjątkowe  spotkanie z „Quo vadis”, Sienkiewiczem i Rzymem z czasów  Nerona,  w naszej szkole odbyło się  5  września 2016 roku.

Po przywitaniu gości oraz krótkim wprowadzeniu p. Krystyny Krzyżowskiej, która również rozpoczęła czytanie fragmentem książki. Głośne czytanie fragmentów książki pozwoliło to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych. Kolejne fragmenty czytali przedstawiciele młodzieży z poszczególnych klas..

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną akcję.

 Zapraszamy za rok do czytania nowej lektury.

 

Historia biblioteki
Do 1993 roku biblioteka szkolna znajdowała się w pomieszczeniach piwnicznych.

1 czerwca 1993 roku została przeniesiona do przestronnych sal na parterze. W obecnej chwili zajmuje wraz z czytelnią trzy pomieszczenia. W czytelni znajduje się ponad 250 słowników i encyklopedii, o charakterze ogólnym i specjalistycznym oraz czasopisma związane tematycznie z kierunkami kształcenia.
W 2009 r. zakończono prace nad komputeryzacją biblioteki.   

Foto

Uczniowie i słuchacze mają przygotowane miejsca do pracy, gdzie mogą wyszukiwać potrzebne im informacje. Duża czytelnia umożliwia podejmowanie inicjatyw nie związanych bezpośrednio z działalnością biblioteki. Organizowane są tam wystawy prac uczniów i słuchaczy. Nowe kierunki, które zostały otwarte niedawno dają ku temu znakomitą okazję.      
    
W razie potrzeby uczniowie i słuchacze mają dostęp do Internetu.

Foto

Foto

Księgozbiór liczy ok. 16 tys. woluminów.

Oprócz pozycji klasycznych w bibliotece gromadzone są także środki medialne (kasety VHS, płyty CD i DVD ułatwiające prowadzenie zajęć dydaktycznych).
      
W latach 2006 - 2007 nastąpiła zmiana wystroju wewnętrznego biblioteki w związku z prowadzonym kompleksowym remontem całego Zespołu Szkół. Otrzymaliśmy wtedy odpowiedniej jakości sprzęt komputerowy wraz z odpowiednim oprogramowaniem, który umożliwił rozpoczęcie komputeryzacji księgozbioru.
W bibliotece nadal organizowane są wystawy okolicznościowe, konkursy, imprezy cykliczne. Stałym elementem wystroju biblioteki są gazetki i wystawy okolicznościowe poświęcone ważnym postaciom i problemom życia Szkoły oraz historii i kultury polskiej. Odbywają się tu również spotkania Zespołu Przedmiotowego Bibliotekarzy pracujących w prudnickich szkołach ponadgimnazjalnych. 

 

 


Stronę przygotowała: mgr Krystyna Krzyżowska

 
 
 
 
 
 
Do góry
ADRES SZKOŁY:
ul. Piastowska 26
48-200 PRUDNIK

tel./fax 77 436 27 84
e-mail: medprud@wp.pl
ADRES INTERNATU:
ul. Chrobrego 29
48-200 Prudnik

tel. 77 436 28 75
WebInspiracje Projekt i wykonanie serwisu
WebInspiracje
Agencja Interaktywna