Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Nie taki zwykły las…

Łambinowice to szczególne miejsce na mapie naszego województwa. W latach II wojny światowej władze hitlerowskie zorganizowały w Lamsdorf jeden z największych kompleksów obozów jenieckich na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych. Przeznaczony był głównie dla szeregowców i podoficerów, chociaż przebywali w nim także jeńcy cywilni. Szacuje się, że przez kompleks obozów przeszło około 300 tys. jeńców – żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej, w tym blisko 200 tys. jeńców radzieckich.

Uczniowie klasy IIa i IIb technikum pod opieką wychowawców wzięli udział dn. 29 września 2020 roku w ramach programu dotacyjnego EDUKO – BARDZO MŁODA KULTURA 2019-2021¬OPOLSKIE w projekcie „Nie taki zwykły las. Reportaże z Łambinowic”. Zasadniczym celem  tego projektu  było, w jaki sposób dziedzictwo historyczne i przyroda współistnieją ze sobą na terenie łambinowickich lasów.

Wizyta obejmowała projekcję filmu edukacyjnego, który przybliżył losy byłych więźniów obozu. Następnie zwiedzaliśmy ekspozycję stałą, wystawy tematyczne wraz z przewodnikami  Muzeum. W kolejnej części pobytu uczniowie odwiedzili wytyczoną ścieżką edukacyjną cmentarz i pomniki znajdujące się na jego terenie pod opieką merytoryczną historyka i leśnika.  Mijaliśmy obiekty pozostałe z dawnej zabudowy niemieckiego poligonu wojskowego oraz baraków, w których przetrzymywano jeńców wojennych i powstańców warszawskich. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili tereny poobozowe, Stalagu 344 Lamsdorf oraz Stalagu 318/VIII F wraz z  zachowanymi do czasów współczesnych cmentarzami jenieckimi.

Poznaliśmy dramatyczne losy przebywających na jego terenie żołnierzy wielu narodowości oraz bogactwo przyrody tych okolic. Ponadto mieliśmy możliwość wziąć udział w  prelekcji pasjonata historii lokalnej oraz w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez redaktora Nowej Trybuny Opolskiej.

Obecność uczniów w tym miejscu dała im możliwość zrozumienia tematu związanego z obozami jenieckimi i wiedzę, że takie miejsce znajduje się również  na Opolszczyźnie.

W ramach programu dotacyjnego EDUKO – BARDZO MŁODA KULTURA  2019-2021¬OPOLSKIE, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach otrzymało dofinansowanie na realizację projektu: Nie taki zwykły las. Reportaże z Łambinowic. Dzięki temu mieliśmy możliwość wziąć udział w tym przedsięwzięciu za co serdecznie dziękujemy.

Anna Hadzicka

 


Powrót do listy aktualności