Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

MOWA NIENAWIŚCI JĘZYKIEM CODZIENNOŚCI W EUROPIE

Uczennice klasy drugiej : Anna Próchnicka,Angelika Wasylewicz i Wiktoria Wac w dniu 8.06.2017r uczestniczyły w spotkaniu dyskusyjnym „Mowa nienawiści językiem codzienności w Europie?” , które odbyło się w Opolu. Organizatorem spotkania był Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja im. Friedricha Eberta w Polsce.

W mediach i internecie, na ulicy, w szkole, w pracy – słowna agresja jest obecna w każdej sferze życia. Europa jest miejscem wielu kultur, religii i narodowości. Szerząca się w różnej formie mowa nienawiści budzi niepokój i lęk wśród młodego pokolenia. Nierzadko pojawiają się trudne do rozwiązania problemy związane z dyskryminacją i nietolerancją odmiennych światopoglądów. Czy w polskim i niemieckim społeczeństwie pojawiają się podobne problemy? Co zrobić, aby zmienić nienawiść i agresję w szacunek i tolerancję?

O tym, jak walczą z przejawami nienawiści w swoim otoczeniu, opowiedziały
Irmela Mensah-Schramm, niemiecka działaczka społeczna na rzecz praw człowieka oraz Joanna Balsamska, działaczka na rzecz praw człowieka, trenerka antydyskryminacyjna.

Spotkanie poprowadzłai Beata Dżon, dziennikarka i publicystka.

Spotkanie tłumaczone było symultanicznie.

Młodzież poprzez udział w spotkaniu uświadomiła sobie, jak ważne jest budowanie otwartej postawy, że trzeba walczyć z uprzedzeniami, że nie wolno nikogo nienawidzić i nikim pogardzać, bez względu na to, jaki ma kolor skóry i jakiego jest wyznania.

 


Powrót do listy aktualności